Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
Stowarzyszenie o nazwie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum im.Emeryka Hutten-Czapskiego, zwane dalej Towarzystwem, jest dobrowolnym, samorządnym i trwałym zrzeszeniem o zasięgu działania międzynarodowym. Siedziba Towarzystwa mieści się w Krakowie przy ul. Piłsudskiego 12.
§ 2
Towarzystwo działa na podstawie obowiązującego prawa o stowarzyszeniach oraz niniejszego statutu, posiada osobowość prawną i jest upoważnione do prowadzenia działalności gospodarczej. Czas trwania Towarzystwa nie jest ograniczony.
Rozdział II
Cele oraz sposoby i środki ich realizacji
§ 3
Celem Towarzystwa jest działanie na rzecz:
- szerokiego udostępniania zbiorów Rodziny Czapskich w Muzeum im.Emeryka Hutten-Czapskiego przy ul. Piłsudskiego 10/12 w Krakowie w formie stałej ekspozycji jako realizacja postanowień zawartych w akcie darowizny gminie M.Kraków z dnia 12 marca 1903 roku,
- wspierania kolekcji i jej pomnażania,
- poszerzenia kolekcji o zbiory związane z działalnością członków Rodziny Czapskich zasłużonych dla Polski i jej kultury.
§ 4
Cele powyższe będą realizowane przez:
- współdziałanie w organizowanie i utrzymaniu w Muzeum im.Emeryka Hutten-Czapskiego ekspozycji zbiorów kolekcjonera,
- pomoc w wystawianiu w Muzeum spuścizny Rodziny Czapskich zarówno w postaci zebranych przedmiotów kultury materialnej jak i wytworów działalności artystycznej ,
- prowadzenie działalności naukowo-badawczej związanej ze zbiorami Rodziny Czapskich i jej wspieranie,
- prowadzenie działalności wydawniczej związanej z celami Towarzystwa,
- udzielanie członkom Towarzystwa wszechstronnej pomocy w działalności naukowej oraz prezentowanie ich opinii, potrzeb i uprawnień wobec władz oraz różnych instytucji i organizacji krajowych i zagranicznych,
- współdziałanie z Dyrekcją Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Gminą Miasta Krakowa w zakresie wynikającym z celów Towarzystwa.
§ 5
Towarzystwo może zatrudniać pracowników do prowadzenia swych spraw.
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 6
Członkowie Towarzystwa dzielą się na członków założycieli, zwyczajnych, honorowych i wspierających.
§ 7
Tytuł członków założycieli noszą członkowie, którzy złożyli podpisy na akcie inicjującym utworzenie Towarzystwa w dniu 15 listopada 1996 r.
§ 8
- Członkiem zwyczajnym może być osoba pełnoletnia, która uzyskała poparcie dwóch członków zwyczajnych wprowadzających, podpisała deklarację członkowską i została przyjęta przez Zarząd zwykłą większością głosów w drodze uchwały.
- Członkami wprowadzającymi mogą być członkowie założyciele Towarzystwa lub inne osoby, które należą do Towarzystwa przynajmniej dwa lata.
- Członkowie zwyczajni mają prawo:
- korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Towarzystwa,
- zgłaszania wniosków i propozycji oraz wypowiadania opinii w sprawie działalności Towarzystwa,
- udziału w zebraniach, odczytach, konferencjach, kursach, wycieczkach i innych imprezach organizowanych przez Towarzystwo,
- otrzymywania wydawnictw Towarzystwa po cenach ulgowych,
- korzystania z pomocy Towarzystwa w podwyższaniu kwalifikacji zawodowych i naukowych oraz ochronie praw autorskich i zawodowych,
- posiadania legitymacji oraz noszenia odznaki Towarzystwa.
- Członkowie zwyczajni mają obowiązek:
- przestrzegania postanowień statutu i uchwał władz Towarzystwa,
- aktywnego udziału w realizacji celów Towarzystwa,
- regularnego uiszczania składek członkowskich.
- Członkostwo zwyczajne ustaje na skutek:
- pisemnego zgłoszenia o wystąpieniu na ręce Zarządu Towarzystwa,
- wykluczenia uchwałą Zarządu za działalność sprzeczną ze statutem oraz uchwałami Towarzystwa,
- w wypadku zalegania ze składkami przez okres dłuższy niż jeden rok.
Od uchwały Zarządu w przedmiocie wykluczenia członkowi służy odwołanie do Walnego Zebrania Członków lub zebrania delegatów na co najmniej 21 dni przed ich terminem. Uchwała powyższych organów jest ostateczna.
- Osoba wykluczona może być przyjęta do Towarzystwa na warunkach nowo wstępującego, nie wcześniej jednak niż po upływie 5 lat od daty wykluczenia.
- Członkiem honorowym może być osoba pełnoletnia przyjęta uchwałą Zarządu zwykłą większością głosów na wniosek dwóch członków wprowadzających, prowadząca działalność na rzecz Towarzystwa.
- Członkostwo członka honorowego ustaje w przypadkach określonych w § 8 pkt. 5 lit.a i b. Tryb odwoławczy dotyczący członków zwyczajnych stosuje się odpowiednio.
- Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna pełnoletnia lub osoba prawna przyjęta na mocy uchwały Zarządu zwykłą większością głosów i deklarująca Towarzystwu pomoc finansową.
- Członek wspierający-osoba prawna, działa w Towarzystwie przez swego przedstawiciela.
- Członkom wspierającym i honorowym przysługują wszystkie prawa członków zwyczajnych z wyjątkiem biernego i czynnego prawa wyborczego.
- Członkostwo wspierające ustaje w przypadkach określonych w § 8 lit.a i b, tryb odwoławczy dotyczący członków zwyczajnych stosuje się odpowiednio.
§ 9
Cudzoziemcy, także nie mający miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą wstępować do Towarzystwa.
Rozdział IV
Władze Towarzystwa
§ 10
Władzami Towarzystwa są:
- Walne Zebranie Członków lub Zebranie Delegatów,
- Zarząd,
- Komisja Rewizyjna.
§ 11
Kadencja wszystkich władz wybieralnych Towarzystwa trwa cztery lata.
§ 12
Uchwały wszystkich władz Towarzystwa zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, jeżeli dalsze postanowienia statutu nie stanowią inaczej.
§ 13
Walne Zebrania członków dzielą się na zwyczajne i nadzwyczajne. Walne Zebranie zwołuje Prezes Towarzystwa, a to: zwyczajne nie później niż do 15 marca każdego roku kalendarzowego, zaś nadzwyczajne w ciągu 14 dni od daty decyzji Zarządu lub żądania Komisji Rewizyjnej względnie na pisemny wniosek co najmniej 2/3 członków Towarzystwa.
§ 14
O Walnym Zebraniu winni być na 7 dni przed terminem powiadomieni pisemnie wszyscy członkowie Towarzystwa. Walne Zebranie po upływie 30 minut od pierwszego terminu na który jest zwołane, w drugim terminie ma prawo podejmować uchwały bez względu na ilość obecnych członków.
§ 15
Do kompetencji Walnego Zebrania należy:
- uchwalanie ogólnego programu i wytycznych działalności Towarzystwa,
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
- udzielanie na wmiosek Komisji Rewizyjnej absolutorium ustępującemu Zarządowi,
- wybór prezesa, członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej w głosowaniu tajnym lub jawnym w zależności od podjętej w tym przedmiocie uchwały,
- podejmowanie uchwał we wszystkich sprawach związanych ze statutową działalnością Towarzystwa,
- podejmowanie uchwał w sprawie zmian statutu oraz rozwiązania się Towarzystwa,
- rozpatrywanie odwołań od uchwał władz Towarzystwa,
- nadawanie godności członka honorowego,
- podejmowanie innych uchwał, które wymagają zgody Walnego Zebrania.
§ 16
Uchwały na Walnym Zebraniu zapadają zwykłą większością głosów, przy czym zmiana statutu , odwołanie prezesa, członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej oraz rozwiązanie Towarzystwa wymaga bezwzględnej większości przy obecności połowy członków Towarzystwa w pierwszym terminie, w drugim terminie wymóg obecności przynajmniej połowy członków nie obowiązuje
§ 17
Udział w Walnym Zebraniu mają członkowie zwyczajni Towarzystwa oraz z głosem doradczym członkowie wspierający, honorowi i zaproszeni goście. Każdemu członkowi przysługuje jeden głos.
§ 18
Jeżeli ilość członków przekroczy liczbę pięćdziesięciu, Walne Zebranie może zostać wówczas zastąpione przez Zebranie Delegatów na mocy uchwały Walnego Zebrania Członków. Tryb wyboru delegatów określi regulamin uchwalony przez Zarząd
§ 19
Zarząd składa się z 3 do 7 członków wybieranych przez Walne Zebranie w głosowaniu tajnym na 4 lata. Członkowie Zarządu wybierają spośród siebie skarbnika, a w razie potrzeby wiceprezesa, zastępcę skarbnika i sekretarza. Prezesa powołuje i odwołuje Walne Zebranie na 4 letnią kadencję.
§ 20
Posiedzenie Zarządu zwołuje Prezes lub wiceprezes. Uchwały zapadają większością głosów a w razie równości rozstrzyga głos przewodniczącego zebrania.
§ 21
Zarząd konstytuuje się na pierwszym po wyborach zebraniu. Zarząd zbiera się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na pół roku.
§ 22
Do kompetencji Zarządu należy:
- przyjmowanie i wykluczanie członków Towarzystwa,
- reprezentowanie Towarzystwa na zewnątrz i działanie w jego imieniu przez co najmniej dwóch członków Zarządu łącznie,
- kierowanie bieżącą pracą Towarzystwa ,
- ustalanie wysokości składek członkowskich,
- sporządzanie sprawozdań rocznych, budżetu i bilansu celem przedłożenia ich Walnemu Zebraniu,
- ewentualne powołanie Rady Naukowej Towarzystwa jako organu pomocniczego dla realizacji celów Towarzystwa określonych w par. 4 lit. c, d, e.
§ 23
Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków wybranych przez Walne Zgromadzenie na 4 lata. Komisja Rewizyjna wybiera spośród siebie przewodniczącego. Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
- kontrola bieżącej pracy Towarzystwa,
- składanie wniosków w przedmiocie absolutorium na Walnym Zebraniu,
- występowanie z wnioskiem o zwołanie Walnego Zebrania,
- składanie sprawozdań ze swych czynności.
§ 24
W razie zmniejszenia się składu władz towarzystwa wymienionych w § 10 pkt. 2 i 3 w czasie trwania kadencji, uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze ich kooptacji. Kooptacji dokonują pozostali członkowie danego organu. W tym trybie można powołać nie więcej niż połowę składu organu.
Rozdział V
Majątek i dochody Towarzystwa
§ 25
Majątek Towarzystwa powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności i dochodów z majątku Towarzystwa oraz ofiarności publicznej.
§ 26
Funduszami i majątkiem Towarzystwa zarządza Zarząd. Do reprezentowania Towarzystwa w sprawach majątkowych i zaciągania zobowiązań majątkowych upoważniony jest Prezes lub wiceprezes jednoosobowo, bądź dwóch innych członków Zarządu działających łącznie.
§ 27
Towarzystwo może prowadzić własną działalność gospodarczą we wszystkich dziedzinach prawem dozwolonych. Może również wyodrębnić organizacyjnie specjalny pion do prowadzenia działalności gospodarczej.
Rozdział VI
Zmiany statutu i rozwiązywanie Towarzystwa
§ 28
Uchwały w sprawie zmiany statutu i rozwiązania Towarzystwa podejmuje Walne Zebranie według zasad określonych w paragrafie 16.
§ 29
Podejmując uchwałę o rozwiązaniu towarzystwa, Walne Zebranie określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenia majątku Towarzystwa.
§ 30
W sprawach nie uregulowanych niniejszym statutem mają zastosowanie przepisy Prawa o stowarzyszeniach.